Osteoporoza. Je užívání vápníku dobrý nápad?
Co je osteoporóza?
Osteoporóza je onemocnění, které se vyznačuje úbytkem kostní hmoty, hustoty a pevnosti kostí. Následkem jsou pak kosti křehké a náchylnější ke zlomeninám.

Možná to nevíte, ale kost je živá tkáň, která prochází neustálým procesem remodelace. Stará kost je odbourávána buňkami, kterým říkáme osteoklasty a nová kost je tvořena buňkami zvanými osteoblasty. Při osteoporóze je tato rovnováha mezi odbouráváním a novotvorbou kosti narušena. Postupně se tak mohou kosti stát křehčími a náchylnějšími ke zlomeninám.
Jaké jsou příznaky osteoporózy?
Osteoporóza je bohužel po dlouhou dobu velmi nenápadné onemocnění. Obvykle není odhalena, dokud nedojde ke zlomenině. Osteoporóza může být odhalena také, je-li žena poslána gynekologem nebo revmatologem na denzitometrii, typicky z důvodu předčasné menopauzy. Zlomeniny související s osteoporózou se nejčastěji vyskytují v oblasti páteře, kyčle, zápěstí a dalších nosných kostí. Tyto zlomeniny pak mohou vést k chronické bolesti, snížené pohyblivosti a celkově zhoršené kvalitě života.
V některých případech ale můžeme pozorovat nenápadné příznaky úbytku kostní hmoty ještě než dojde ke zlomenině. Mezi příznaky patří:
- ztráta výšky a vyhrbení v oblasti horní části páteře
- ústup dásní a ztráta zubů
- oslabená síla stisku ruky
- bolesti kostí a svalové křeče
Jaké jsou možné příčiny osteoporózy?
Osteoporóza primární souvisí se stárnutím a především s poklesem pohlavních hormonů. Ačkoli může postihnout osoby všech věkových kategorií a pohlaví, nejčastěji se vyskytuje u žen po menopauze nebo po operativním odstranění vaječníků například z důvodů onkologie. Po menopauze klesnou u žen hladiny estrogenu, který má významnou roli při udržování hustoty kostí. Podobně postupný pokles hladiny testosteronu u mužů, může vést k vyššímu riziku osteoporózy. Zdraví kostí je silně ovlivněno také geneticky. Pokud si necháte vyhodnotit epigenetické testy DNA HEALTH, bude jednou z hodnocených kategorií právě zdraví kostí a také schopnost metabolizovat a využívat vitamín D.
Osteoporózu ale může způsobit například také užívání glukokortikoidů, antiepileptik, chemoterapeutická léčba, dlouhodobé užívání inhibitorů protonové pumpy (např. omeprazol) a také užíváním thiazolidinů (antidiabetika). Mezi chorobné stavy, které mohou způsobit osteoporózu, pak patří hyperparatyreóza (zvýšená sekrece parathormonu), hyperfunkce štítné žlázy, chronické selhání ledvin nebo Cushingův syndrom.
K osteoporóze také významně přispívá nedostatek živin a nedostatek pohybu! Pokud tedy chceme vzniku osteoporózy zabránit nebo zpomalit její rozvoj, rozhodně je nutné a velmi účinné upravit stravování a zařadit pravidelný pohyb.
Pomůže užívání vápníku? Záleží na vitamínu D, vitamínu K2, magnesiu, stravě a fyzické aktivitě!
Užívání vápníku je většinou to první, co vás v souvislosti s osteoporózou napadne a vápník je, často v kombinaci s vitamínem D3 předepisován také lékaři. Pojďme ale o krok dál, jednoduše laicky tak, abyste porozuměli.
Ano, vaše kosti potřebují vápník.
Abyste vstřebávali dostatek vápníku, potřebujete:
- jíst potraviny, které vápník obsahují (mléčné produkty, sýry, sardinky i s kostičkami)
- mít dostatečnou hladinu vitamínu D, který je pro vstřebávání vápníku nutný.
Aby mohl vitamín D skutečně zajistit vstřebávání vápníku ze stravy, musí být převeden (v játrech a ledvinách) do aktivní formy.
Aby mohl být vitamín D převeden do aktivní formy, nutně potřebuje magnesium.
Největší zásobárnou magnesia jsou právě kosti (až 70% magnesia je uloženo v kostech). Pokud ho tedy nemáte dostatek (což velmi pravděpodobně nemáte), bude si Váš organismus “vytahovat” magnesium pro více než 600 biochemických procesů v těle a nikoli jen pro převedení vitamínu D, právě z kostí.
Máte dostatek vitamínu D a máte dostatek magnesia. Vstřebali jste dostatek vápníku. Fajn.
Aby Vám ale vápník vstřebaný ze stravy nebo suplementu nekoloval v krevním oběhu, neusazoval se v cévách a měkkých tkání (typické pro kardiovaskulární nemoci), a nebo se zvýšeně neodplavoval ledvinami (typické pro močové kameny) musíte mít dostatek vitamínu K2 (ne K1)! Proč? Aby se vápník zabudoval do kostí! Vitamín K2 aktivuje proteiny (osteokalcin a MGP), které pomáhají zabraňovat ukládání vápníku v cévách a zajišťuje ukládání vápníku do kostí.
Proto užívejte vitamín D výhradně v kombinaci s vitamínem K2 a přidejte vždy magnesium.
Pokud máte nepříznivé výsledky denzitometrického vyšetření a osteoporózu, zařaďte do stravy dostatek kvalitních mléčných produktů a minimálně jednou týdně konzumujte sardinky i s kostičkami.
Preferujte tvrdší a prozrálejší sýry typu parmazán nebo ementál, které obsahují až 1200 mg vápníku na 100 g). Čerstvé sýry nebo tvaroh obsahují jen 90-120 mg vápníku na 100 g. 100 g sardinek i s kostičkami poskytuje až 400 mg vápníku.
Žena po menopauze by měla denně přijímat až 1200 mg vápníku. Částečná suplementace tedy může být na místě. Nezapomeňte ale na výše zmíněné vitamíny D3, K2 a magnesium. Magnesium je potřeba minimálně v dávce cca 370 mg denně. Máte-li osteoporozu nebo počínající osteoporózu bude potřeba cílit na cca 200 mcg vitamínu K2 denně. Vitamín K2 v jeho biologicky dostupné formě MK7, která je organismu dlouhodoběji k dispozici (na rozdíl od formy MK4), je v podstatě možné výhradně konzumací japonského sýra Natto nebo z doplňku stravy.
Podrobný článek o nástrahách suplementace vitamínu D si můžete přečíst v našem článku: Mám suplementovat vitamín D?
Pomůže kolagen?
Ano, pomůže. Dvanáctiměsíční studie RCT s postmenopauzálními ženami prokázala, že užívání 5 g kolagenu denně signifikantně zvýšilo hustotu kostní hmoty. Jiná studie ukázala, že užívání 15 g kolagenu denně vedlo ke snížení tukové hmoty a naopak zlepšení síly svalů, POKUD! bylo užívání kolagenu spojeno se silovým tréningem.
Možná to neradi slyšíte, ale bez pohybu to opravdu nejde!
Podmínkou zabudovávání vápníku do kostí je pravidelný pohyb. Pravidelný silový trénink alespoň dvakrát týdně, doplněný o chůzi, jógu nebo kardio je doporučován funkčními a naturopatickými lékaři napříč světem. Obrovský význam je mu věnován zejména u žen po menopauze. Dostatek svalové hmoty je dnes prokázán také jako podmínka zdravé dlouhověkosti a naopak sarkopenie, tedy úbytek svalové hmoty je významnou příčinou komplikací v seniorském věku.
Nezavrhujte pohyb s tím, že se Vám prostě nechce, že jste líní. Jde o vaše zdraví, za které jste zodpovědni výhradně vy sami. Děláte to pro sebe. Začněte alespoň pravidelnými procházkami v tempu, při kterém se malinko zapotíte. Pro každého bude to tempo jiné. Pozitivní výsledky pravidelného pohybu pocítí celý váš organismus.
Diety, poruchy přijmu potravy, celiakie, Crohnova choroba a osteoporóza
Jednoduše řečeno má nutričně bohatá, pestrá strava zásadní význam pro udržení zdraví kostí a prevenci osteoporózy. K nedostatku živin ale může docházet nejen v důsledku nekvalitního nebo nutričně chudého stravování. Důležitou roli mohou hrát také dlouhodobé a časté držení diet během života, typicky také poruchy příjmu potravy u mladých žen a mužů nebo malabsorpční syndromy, jako je celiakie, Crohnova choroba nebo ulcerózní colitida.
Riziko vzniku osteoporózy zvyšuje také výskyt tohoto onemocnění v rodině, dlouhodobé sezení bez dostatku pohybu a nadměrná konzumace alkoholu, kávy a kouření.
Zejména, pokud trpíte celiakií, Crohnovou chorobou, ulcerozní kolitidou, dlouhodobými trávicími potížemi nebo některou z autoimunitních nemocí, doporučujeme určitě osobní konzultaci s některým z nás naturopatů.
Řešení osteoporózy postupem západní medicíny
Patříte-li k ženám po předčasné nebo operativní menopauze, prodělali jste onkologickou léčbu, trpíte na dlouhodobé bolesti kostního aparátu nebo časté zlomeniny absolvujete pravděpodobně denzitometrické vyšetření.
Diagnostika hustoty kostní hmoty a osteoporozy probíhá pomocí tzv. rentgenové denzitometrie. Denzitometr využívá slabé rentgenové záření o dvou vlnových délkách, kde dochází na jedné úrovni energie k pohlcení záření kostí a na druhé úrovni energie k pohlcení záření měkkými tkáněmi jako jsou svaly a tuk. Vyšetření trvá několik minut, pacient leží na speciálním lůžku, zůstává oblečený a scanner zachycuje buď jednu, nebo více oblastí kostí. V praxi se obvykle měří na dvou místech, zpravidla v oblasti bederní páteře a horní části stehenní kosti.
O výsledku vyšetření vypovídají dvě hodnoty zvané T-skóre a Z-skóre.
T-skóre – určuje odchylku kostní minerální hustoty od hodnoty určené na základě výsledků mladých zdravých jedinců stejného pohlaví.
- hodnota vyšší než -1 odpovídá hodnotám zdravého jedince
- hodnota v rozmezí -1 až -2,5 vypovídá o prvním stádiu řídnutí kostí tzv. osteopenii
- hodnota nižší než -2,5 ukazuje onemocnění kostní tkáně se zvýšenou křehkostí kostí tedy osteoporózu
Z-skóre – slouží k porovnání výsledků hustoty kostní hmoty s průměrnými hodnotami osob stejného věku a pohlaví.
Máte-li diagnostikovánu pokročilou osteoporozu, bude vám pravděpodobně předepsán lék ze skupiny bisfosfonátů, které snižují kostní resorpci neboli odbourávání. Při nedobrém snášení léčby je pacientům nabízena také injekční léčba formou monoklonárních protilátek.
Protože je nutné současně udržovat hladinu vitamínu D, bývá doporučen spolu s vápníkem také ten.
Z hlediska naturopatie a funkční medicíny ale doporučujeme přidat k suplementaci vitamín K2 a magnesium. Současně apelujeme na dostatečný příjem vápníku ze stravy a pravidelný pohyb (viz. výše).
Naturopatický postup pro prevenci a zabránění rozvoje osteoporozy
- jíst dostatek bílkovin v každém jídle, přičemž doporučený denní příjem je 1 gram čistých bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti
- jíst potraviny bohaté na vápník jako jsou například sardinky, ale také tvrdé sýry a kvašené mléčné produkty (velké množstvé mléka ani tavené sýry nedoporučujeme)
- jíst dostatek pestré zeleniny všech druhů a barev
- pravidelně se hýbat, protože pohyb je nezbytný pro zabudovávávání vápníku do kostí
- omezit alkohol, kouření - ani jedno nikomu z nás prostě nesvědčí
- u velkého rizika a již vzniklé osteopoozy snížit příjem kávy na maximálně jednu denně
- pravidelně ale bezpečně se vystavovat slunci jako přirozenému zdroji vitamínu D
- zvážit bezpečnou, rozumnou a účinnou suplementaci vitamínu D, a to výhradně zároveň s vitamínem K2.
- zvážit dlouhodobou suplementaci kvalitního magnezia v účinné formě.
- zvážit užívání kvalitního kolagenu v dávce minimálně 5g denně.
- ideální kombinací je užívání: kvalitního multivitamínu s dostatečnou dávkou vitamínu K2 ve formě MK7, doplnění kombinace vitamínu D3 + K2, pokud je to potřeba, užívání magnesia v dobře vstřebatelné formě a dostatečné dávce (do multivitamínu magnesium nepatří a kvalitního kolagenu.
Bisfosfonáty dokážou udržet hustotu kostní hmoty, nedokážou ale zlepšit jejich kvalitu. Proto nezapomeňte, není možné spoléhat pouze na účinky léků. Jste to vy sami, kdo má zodpovědnost za vlastní zdraví. Proto vystupte z komfortní zóny, dbejte na pestrou a nutričně bohatou stravu s dostatkem bílkovin a pravidelně se hýbejte. Dostatek svalové hmoty bude v seniorském věku pilířem vašeho zdraví.
Více o bezpečné suplementaci vitamínu D si přečtěte v našem článku: Mám suplementovat vitamín D?
Více o důležitosti užívání vhodné formy magnesia si přečtěte v našem článku: Nástrahy suplementace: Hořčík
Tip pro ženy po menopauze (bez onkologické historie): Poraďte se se svým gynekologem o nasazení hormonální substituční léčba (HRT) bioidentickými (nikoli syntetickými) hormony. Bylo prokázáno, že nasazení HRT brzy po nástupu menopauzy snižuje rychlost odbourávání kostní hmoty. V metaanalýze zahrnující 57 studií a přibližně 10 000 žen se po dvou letech HRT zvýšila BMD v páteři o 6,8 % a v kyčli o 4,1 %.
Jako naturopaté apelujeme na užívání bioidentických nikoli syntetických hormonů. Na českém trhu jsou k dispozici:
Bioidentický progesteron jako Utrogestan 100 mg kapsle.
Bioidentický estrogen jako Oestrogel pro transdermální užívání přes kůži.
Disclaimer: Poskytnuté informace nemají sloužit jako náhrada odborného posouzení Vaším lékařem. Než začnete užívat jakýkoli doplněk stravy nebo provádět jakékoli změny ve stravování či cvičení, vždy se poraďte se svým lékařem nebo jiným kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče.
Reference:
Ceedon, K. (2022, March 18). 8 Ways To Prevent Osteoporosis As You Age. Rupa Health. https://www.rupahealth.com/post/a-functional-medicine-approach-to-osteoporosis
Osteoporosis. (2019, March 4). National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. https://www.niams.nih.gov/health-topics/osteoporosis
Porter, J. L., & Varacallo, M. (2019, June 4). Osteoporosis. Nih.gov; StatPearls Publishing. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441901/
Preston, J. (2023, February 23). Functional Medicine Treatment for Malabsorption Syndrome. Rupa Health. https://www.rupahealth.com/post/functional-medicine-treatment-for-malabsorption-syndrome
Sahni, S., Mangano, K. M., McLean, R. R., et al. (2015). Dietary Approaches for Bone Health: Lessons from the Framingham Osteoporosis Study. Current Osteoporosis Reports, 13(4), 245–255. https://doi.org/10.1007/s11914-015-0272-1
Sweetnich, J. (2023, February 17). Top 3 GERD Medications and Their Health Risk. Rupa Health. https://www.rupahealth.com/post/top-3-gerd-medications-and-their-health-risk
Tella, S. H., & Gallagher, J. C. (2014). Prevention and treatment of postmenopausal osteoporosis. The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology, 142, 155–170. https://doi.org/10.1016/j.jsbmb.2013.09.008
Weinberg, J. L. (2022, August 16). 34 Million Americans Have This Symptomless Bone Condition - Here's How You Can Prevent It. Rupa Health. https://www.rupahealth.com/post/osteopenia-prevention
Weinberg, J. L. (2023, July 19). An Integrative Approach to Hyperparathyroidism: Comprehensive Testing, Nutritional Recommendations, and Supplements. Rupa Health. https://www.rupahealth.com/post/an-integrative-approach-to-hyperparathyroidism-comprehe
nsive-testing-nutritional-recommendations-and-supplements
Yoshimura, H. (2023, April 27). Complementary and Integrative Medicine Treatment for Endocrine Disorders in Geriatric Population. Rupa Health. https://www.rupahealth.com/post/complementary-and-integrative-medicine-treatment-for-end
ocrine-disorders-in-geriatric-population
Briden, Lara. Hormonal Repair Manual: Every Woman's Guide to Healthy Hormones After 40. 2nd ed., Lara Briden Publishing, 2021.
Autor:

Disclaimer: Poskytnuté informace nemají sloužit jako náhrada odborného posouzení Vaším lékařem. Než začnete užívat jakýkoli doplněk stravy nebo provádět jakékoli změny ve stravování či cvičení, vždy se poraďte se svým lékařem nebo jiným kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče.
6 položek celkem
Značky
Položek k zobrazení: 6

Tip
599 Kč
100% magnesia MagChel® ve formě bisglycinát bez příměsi magnesia oxid! Organická forma magnesia Vysoká vstřebatelnost Vysoká tolerance trávicím systémem Relaxační a...