Proč si nechat preventivně testovat glykovaný hemoglobin

Glykovaný hemoglobin neboli HbA1c nebo takzvaný “dlouhodobý cukr” je důležitý krevní marker, který pravidelně svým pacientům testují diabetologové, aby zhodnotili efektivitu léčby diabetu. Glykovaný hemoglobin, je ale nesmírně cenný krevní marker z hlediska prevence zdraví pro každého z nás a využívají ho dnes velmi rutinně světoví funkční lékaři, naturopaté i terapeuti klinické nutriční medicíny. Proč?

Hladina cukru v krvi neboli glykemie je jedním z krevních testů, které běžně najdete ve svých testech z preventivních prohlídek. Pokud již nemáte diabetes a dáte si pár dní před testy trošku pozor na to, co jíte, bude vaše glukóza pravděpodobně v normě, tedy v rozmezí 3,9 - 5,6 mmol/l na lačno. Z hlediska funkční medicíny ale tato hodnota nebude dostatečně vypovídat o tom, jestli je Váš metabolismus v pořádku a jak se asi dlouhodobě stravujete. V tomto směru je mnohem lépe vypovídající právě glykovaný hemoglobin.

Co je Glykovaný hemoglobin a jaký je jeho význam

Asi víte, že hemoglobin je bílkovina, která se nachází v červených krvinkách a je zodpovědná za přenos kyslíku. Glykovaný hemoglobin vzniká, když se molekuly hemoglobinu spojí s glukózou (cukrem), která koluje v krevním řečišti. Dochází k tomu při takzvané glykaci. Glukóza se jednoduše naváže na hemoglobin a takzvaně ho glykuje. A jak říká náš profesor patofyziologie, co se jednou glykuje, to už se neodglykuje:-). Tento proces je tedy nevratný. A čím více glukózy v krvi koluje, tím více glykovaného hemoglobinu se vytváří. Tato reakce, glykace, probíhá nepřetržitě po celou dobu života krevních destiček, a to je obvykle přibližně 120 dní. Glykovaný hemoglobin proto dobře odráží průměrnou koncentraci glukózy v krvi za předchozí 2 až 3 měsíce. Jednoduše nám říká, jak často byla naše glykemie vysoká, jak metabolizujeme sacharidy, jak pracuje naše slinivka a inzulin a jak na inzulin reagují naše buňky. A to už jsou dobře vypovídající informace z hlediska prevence zdraví. Mimochodem, při vysoké glykemii nedochází pouze ke glykaci hemoglobinu, ale také jiných tkání v těle. Tyto tkáně jsou glykací poškozovány, což snižuje jejich funkčnost a zrychluje stárnutí. U diabetiků je proto typické poškození glomerulů v ledvinách nebo sítnice. A glykace kolagenových vláken logicky také zvyšuje povadlost kůže a obličeje.

Interpretace výsledků testu HbA1c

Množství glykovaného hemoglobinu se vyjadřuje buď v % celkového hemoglobinu (např. v USA) nebo jako u nás v ČR v mmol/mol. 

U zdravých dospělých jsou v pořádku hodnoty do 39 mmol/mol (2,8–4,0 %).

Podezření na diagnózu cukrovky vzniká při hodnotách 39 - 46 mmol/mol (3,9 - 4,6 %), pro diagnostiku diabetu pak svědčí hodnota nad 47 mmol/mol (4,7 %). Pro diabetology pak u diabetiků svědčí koncentrace HbA1c do 45 mmol/mol (4,5 %) o dobré kompenzaci diabetu, do 60 mmol/mol (6,0 %) o přijatelné a vyšší hodnoty o neuspokojivé kompenzaci diabetu.

Z hlediska funkční medicíny samozřejmě nikdy neposuzujeme pouze jeden marker. Zejména v prevenci se zaměřujeme na celý příběh klienta, analyzujeme jeho jídelníček, pohybové návyky, míru dlouhodobého stresu nebo cirkadiánní rytmus a zajímat nás bude kromě hodnot glykovaného hemoglobinu také hodnota inzulinu na lačno, celý lipidový profil, obvod pasu, váha a další faktory případného metabolického syndromu.

Pokud je například již přítomna dyslipidemie a tedy vysoký cholesterol, vysoký APOB spolu s vysokými triacylglyceroly a nízkými hodnotami HDL, bude už hodnota 38 mmol/mol glykovaného hemoglobinu známkou směřování k metabolickému syndromu. A v takovém případě… je rozhodně potřeba zaměřit se na úpravu stravování a celkového životního stylu.

Přesnost testu HbA1c mohou ovlivnit některé faktory, které ovlivňují životnost a zdraví krevních krvinek, což může vést k falešně nízkým nebo vysokým výsledkům. Zkreslení výsledů je typické například u anémie, dlouhodobého stresu, chronického onemocnění ledvin, v těhotenství, při zvýšené hladině bilirubinu, zvýšené hladině triacylglycerolů nebo při užívání některých léků (např. imunosupresiva). Chyby při odběru, přepravě nebo zpracování testu mohou také vést k chybám, a proto je vždy důležitý celý kontext a příběh daného klienta a je dobré testy opakovat.

Jen pro upřesnění, informace v tomto článku nejsou určeny pro diabetiky, u kterých je pravidelné měření glukózy důležité a diagnostika diabetu a péče o diabetiky patří samozřejmě bezvýhradně do rukou lékaře. V každém případě může být glykovaný hemoglobin výborným preventivním markrem, který navíc dobře reaguje na změny stravovaní a životního stylu. Čím vyšší jeho hodnota je, tím vyšší je riziko rozvoje diabetu (II. typu) v budoucnosti. Stabilní hodnota glykemie a inzulinu je totiž jedním z důležitých předpokladů zdravé dlouhověkosti.

Požádejte o glykovaný hemoglobin svého lékaře na preventivní prohlídce anebo si jej nechejte změřit jako samoplátce u některé z laboratoří. 

Daria Panáčová 

Dizajn bez názvu (33)

Disclaimer: Poskytnuté informace nemají nahradit odborné lékařské poradenství. Vždy se poraďte se svým lékařem než začnete užívat jakýkoli doplněk stravy nebo provádět jakékoli změny ve stravování nebo cvičení.

 

 

A1C. (2022, November 22). Cleveland Clinic. https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/9731-a1c

All About Your A1C. (2022, September 30). Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/diabetes/managing/managing-blood-sugar/a1c.html

American Diabetes Association. (2022). Standards of Care in Diabetes—2023 Abridged for Primary Care Providers. Clinical Diabetes, 41(1). https://doi.org/10.2337/cd23-as01

DeCesaris, L. (2023, July 26). Using CGMs In A Functional Medicine Approach To Improve Metabolic Health. Rupa Health. https://www.rupahealth.com/post/using-cgms-in-a-functional-medicine-approach-to-improve-metabolic-health

Eyth, E., & Naik, R. (2023). Hemoglobin A1C. PubMed; StatPearls Publishing. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549816/

Maholy, N. (2023, March 9). Integrative Medicine Protocol For Reversing Type 2 Diabetes. Rupa Health. https://www.rupahealth.com/post/integrative-medicine-protocol-for-reversing-type-2-diabetes

Tuso, P. (2014). Prediabetes and lifestyle modification: Time to prevent a preventable disease. The Permanente Journal, 18(3), 88–93. https://doi.org/10.7812/tpp/14-002

1 položek celkem

Cena

499500
1499500

Značky

Položek k zobrazení: 1
Natural kolagen od Puhdistamo - 300 g
499 Kč

Hovězí kolagen ve formě bioaktivních kolagenových peptidů BodyBalance® + vláknina Sunfiber® Vysoká kvalita, čistota a vynikající biodostupnost Neochucený, bez cukru,...

Kód: 57