Nástrahy suplementace: Vitamíny skupiny B
Vitamíny skupiny B patří mezi nejznámější a nejužívanější doplňky stravy. Asi byste ve svém okolí marně hledali někoho, kdo někdy neužíval známý B-komplex. Působení „béček“ v organismu je velmi široké a nezastupitelné. Vitamíny skupiny B mají velký vliv na buněčný metabolismus, tvorbu červených krvinek, tvorbu energie, ale také na imunitní, nervový a hormonální systém a ovlivňují naši psychiku.
V jakých formách se ale "béčka" prodávají a jsou všechny stejně účinné? A proč stojí některý B-komplex 49 korun a jiný 400?
Největším „viníkem“ rozdílných cen jsou formy dvou béček, a to těch s číslem 9 (folát) a 12 (kobalamin).
Než se podíváme na jednotlivé formy a na to, v čem se liší, zastavíme se u jednoho biochemického děje, který probíhá v našem organismu a má tajemný název methylace. Methylace totiž s těmito B vitamíny úzce souvisí.
Přeskočme, že methylace znamená přidávání takzvaných methylových skupin k molekulám (aminokyselin, nukleotidů) a pojďme se podívat na její benefity a na důsledky v případě její nedostatečné funkce.
V rámci methylace dochází k tzv. genové expresi (zjednodušeně "vypínání a zapínání" správných genů ve správný čas - methylace DNA). Prostřednictvím methylace ale dochází také k tvorbě některých neurotransmiterů či hormonů, dozrávání buněk imunitního systému či potřebnému odbourávání mnoha látek, jako je estrogen a histamin, odbourávání stresových hormonů nebo dokonce homocysteinu.
Všechny tyto aktivity jsou závislé na několika takzvaných methylačních enzymech, k jejichž fungování jsou nutné právě vitamíny B9 a B12. Má to ale své ALE.
Vitamín B9 – folát
Jedním z nejznámějších methylačních enzymů je MTHFR. Jeho úkolem je odstraňovat cytotoxický homocystein z krve, má ale vliv i na stresové hormony nebo odbourávání estrogenu (tím ovlivňuje například menstruační cyklus nebo riziko vzniku cyst), souvisí ale i se zvýšeným rizikem trombózy či úzkostí a depresí.
Zvýšený homocystein (tzv.hyperhomocysteinemie) patří mezi nejčastější metabolická onemocnění a jeho hladina v krvi je dobrým indikátorem kardiovaskulárních rizik (má větší vypovídající hodnotu než cholesterol), zánětlivosti a ukazatelem celkového zdraví.
Aby mohl enzym MTHFR dobře fungovat, potřebuje kyselinu listovou. Tu ale nejdříve musí naštěpit na její aktivní formu - methylfolát. A zde se dostáváme k nedostatkům nebo dokonce rizikům suplementace.
Některou z genetických mutací na genu, který tvorbu tohoto enzymu kóduje, trpí cca 60% populace. To znamená, že více než polovina obyvatel neumí dobře přeměnit kyselin listovou na její aktivní formu – methylfolát. Při homozygotní mutaci (silnější), kterou trpí až 12% obyvatel, je aktivita tohoto enzymu snížena asi o 60%!
A mnoho doplňků stravy obsahuje právě kyselinu listovou, tedy neaktivní vitamín B9 a nikoli aktivní methylfolát. Při její suplementaci tedy nejen riskujeme, že nebude mít plnohodnotný efekt, ale při vyšších dávkách dokonce možné vedlejší účinky (jelikož není řádně methylována, hromadí se a může se chovat toxicky). A zde se dostáváme k hlavnímu důvodu rozdílných cen vitamínů B. Nákupní cena kilogramu kyseliny listové je pro výrobce několik tisíc korun, nákupní cena methylované formy dosahuje ke statisícům. Jejich efekt je ale neporovnatelný. Mnohokrát jsem viděl klienty, kteří přicházeli s vysokým homocysteinem, na který užívali stále větší a větší dávky kyseliny listové, aniž by homocystein klesal. Mutace HTHFR je dobrým vysvětlením proč.
A jaké formy vitamínu B9 tedy ve složení hledat? Bývají označované jako 5-MTHF, methylfolát, methylovaná kyselina listová, aktivní B9. Co se týče stravy, je tato forma nejhojněji zastoupena v játrech. Není tedy vždy nutné sahat po suplementech, stačí pravidelně konzumovat třeba právě játra. Nebo si dopřát kvalitní B-komplex.
Vitamín B12 – kobalamin
Velmi podobně, jako kyselina listová, pracuje také vitamín B12. I on je důležitý pro odbourávání homocysteinu, i on ale musí být nejdříve přeměněn na svou aktivní formu - methylkobalamin. A také zde komplikují tuto přeměnu genetické mutace (přesněji polymorfismy) genů kódující methylační enzymy (MTRR a MTR). Genetické polymorfismy jsou opět v populaci časté, snižují aktivitu methylačních enzymů a tím přeměnu kobalaminu na aktivní methylkobalamin a tím i aktivitu potřebných enzymů snižují.
Chceme - li tedy užívat B komplex efektivně, budeme ve vitamínech a doplňcích stravy hledat výrazy jako methylcobalamin (ne zastaralý a levný cyanocobalamin) nebo aktivní B12. Ve stravě ho opět najdeme hlavně v játrech. Pokud nejste milovníky vnitřností, je možné je doplňovat vitamín B12 pomocí lyofilizovaných jater a sleziny v kapslích, kde se vyskytují v nejlepších formách a poměrech, spolu s dalšími kofaktory, přesně tak jak to vymyslela příroda .
Zde se ještě zastavím v kontextu vývoje nervového systému u dětí, pro který je vitamín B 12 nezbytný. Často se totiž u dětí můžeme setkat s hyperaktivitou a podezřením na ADHD nebo výskytem nočních můr a děsů, které může způsobovat právě nedostatek aktivní formy vitamínu B12 (ať už díky mutaci MTRR nebo absenci potravinových zdrojů). Typický je také výskyt úzkostí a záchvatů paniky. Velký nedostatek vitamínu B12 je vidět u veganů, neboť v rostlinných zdrojích se aktivní B12 nevyskytuje. A pokud je přítomna některá z uvedených mutací, nedokáže organismus rostlinný B12 přeměnit na aktivní methylfolát. Zejména u psychicky citlivých osob je nutná opatrnost při suplementaci vitamínu B12. Je vhodné začít užívat nižší dávky B12, kolem 200 mikrogramů denně, aby nedošlo k takzvané hypermethylaci a vzniku paradoxních úzkostí nebo dokonce psychóz.
Deficity vitamínů B 9 a B 12 mohou stát také za takzvanou makrocytární anémií. Diagnostika anémie z krevního obrazu a zásob železa je proto vždy velmi důležitá a měla by předcházet zejména jakékoli suplementaci železa.
Tipy z praxe
Otestujte se!
Požádejte lékaře a nechte si genetický polymorfismus MTHFR otestovat. Test si je možné nechat udělat jako samoplátce v kterékoli z biochemických laboratoří. Je také možné absolvovat test DNA HEALT, kde je právě methylace, kromě jiných oblastí testována.
MTHFR se testuje ve dvou variantách – MTHFR 677 a MTHFR 1298. Polymorfismus genu MTHFR 677, zvyšuje například riziko rozvoje kardiovaskulárních potíží v důsledku sníženého odbourávání homocysteinu. Právě v takovém případě bude vhodná suplementace methylfolátu, methylkobalaminu a vitamínů B2 a B6.
Při nevýhodné variantě genu MTHFR 1298, bude více ohrožen váš nervový systém, kognitivní funkce a zvýšené riziko neurodegenerativních nemocí. Zvyšuje se také riziko adrenálního vyčerpání, úzkostí nebo nedostatečného odbourávání estrogenu a s tím souvisejících potíží. Kromě suplementace aktivních forem B9 a B12 a vitamínů B2 a B6, bude vhodné doplňovat i hořčík a cholin (ten je pro fungování CNS nezbytný a najdeme ho třeba ve vaječných žloutcích).
Autor:
Lukáš Bulín
vyšlo v časopisu Regenerace 4/2023
Disclaimer: Poskytnuté informace nemají sloužit jako náhrada odborného posouzení Vaším lékařem. Než začnete užívat jakýkoli doplněk stravy nebo provádět jakékoli změny ve stravování či cvičení, vždy se poraďte se svým lékařem nebo jiným kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče.